Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


23-06-2015

Daleki Wschód w Krakowie

Stolica Małopolski może pochwalić się unikalnym na skalę światową ośrodkiem kultury i sztuki krajów azjatyckich. Blisko 18,5 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliło stworzyć Galerię Europa – Daleki Wschód. 22 czerwca 2015 r. uroczyście otwarto obiekt, który dla zwiedzających będzie dostępny już od najbliższej soboty.

W 1994 r. z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz powołano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ośrodek, oprócz funkcji czysto muzealnej i promotora japońskiej kultury i sztuki, stanowi wyjątkową przestrzeń dla dialogu międzykulturowego. Teraz poszerzył swoją powierzchnię i zakres działania o kulturę krajów azjatyckich. Tym samym rozpoczął się nowy rozdział w historii Muzeum.

Wnętrza muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Galerię Europa – Daleki Wschód (autorem nazwy jest także polski reżyser) mieści się w osobnym budynku, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stworzono dodatkową przestrzeń, głównie wystawienniczą. Nowoczesne powierzchnie i prosty charakter wnętrz pozwalają na prezentację różnorodnych wystaw. Powstała także sala konferencyjna, specjalistyczne pracownie oraz pomieszczenia magazynowe i biurowe. Wartość całkowita projektu to ponad 27,5 mln zł.

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska