Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


19-02-2015

Druga decyzja Komisji Europejskiej dla bloku na biomasę

13 lutego 2015 r. Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą dofinansowanie unijne dla projektu pn. "Budowa bloku energetycznego na biomasę ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. w Elblągu". Projekt został zrealizowany w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Programu Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja została oddana do eksploatacji 1 lipca 2014 r. Koszt projektu wyniósł 271,04 mln zł, z czego wsparcie unijne stanowiło 40 mln zł. Dzięki inwestycji ilość wytworzonej energii elektrycznej w województwie warmińsko-mazurskim wzrosła o 25 proc. oraz przyczyniła się do wzrostu zainstalowanych mocy z odnawialnych źródeł energii.

Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz produkcja ciepła. Projekt polegał na budowie bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy 25 MWe i 30 MWt wraz z urządzeniami pomocniczymi. Blok spala głównie biomasę pochodzenia rolniczego, w ilości około 150 tys. ton rocznie. 

Na zdjęciu inwestycja bloku energetycznego na biomasę
Źródło: Beneficjent - ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o.


Jest to ósma decyzja KE potwierdzająca wkład unijny dla projektów polegających na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska