Menu


15-03-2013

Finał akcji "Bezpieczne ślizgawki z Programem Infrastruktura i Środowisko"

29 lutego 2012 r. w Koninie odbyła się ostatnia w tym roku akcja edukacyjna pod hasłem "Bezpieczne ślizgawki z Programem Infrastruktura i Środowisko", skierowana do dziecii młodzieży. W całej akcji wzięło udział niemal 300 uczniów szkół podstawowych.

Poza wydarzeniem w Koninie (województwo wielkopolskie), podobne akcje odbyły się:

  • 31 stycznia w miejscowości Hołubla (powiat siedlecki, województwo mazowieckie) oraz
  • 15 lutego w Radomiu (województwo mazowieckie).

Dzieci miały możliwość pozyskania wiedzy m.in. o inwestycjach w bezpieczeństwo publiczne, które współfinansowane są z Funduszy Europejskich w Polsce oraz o celach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Pracownicy Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej z dużym zaangażowaniem przekazywali informacje o zasadach bezpiecznego zachowania się zimą. Ich prelekcje, uzupełnione o pokaz sprzętu współfinansowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko, a wykorzystywanego przy akcjach ratowniczych, cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i grona pedagogicznego. Dzięki współudziale specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego uczestnicy akcji mieli możliwość obserwowania pozorowanych akcji ratowniczych, prowadzonych na lokalnych zamarzniętych zbiornikach wodnych. Akcje przyciągały uwagę nie tylko uczniów, ale i lokalnej społeczności. Bezpieczne ślizgawki z Programem Infrastruktura i Środowisko zostały zorganizowane już po raz drugi.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w porozumieniu z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej w ubiegłym roku przeprowadziło wspólną akcję dla uczniów szkoły podstawowej w Gołębiu (gmina Puławy, województwo lubelskie) oraz gimnazjów z Piotrkowa Trybunalskiego i Sulejowa (województwo łódzkie). 

Bezpieczne ślizgawki

Zadania z zakresu poprawy bezpieczeństwa publicznego realizowane są w całym kraju. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej realizuje m.in. dwa projekty przy wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko. W ramach tych inwestycji komendy w kraju otrzymają sprzęt do ratownictwa ekologicznego i chemicznego oraz stanowiska do analizowania i prognozowania zagrożeń. Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie ok. 83 mln zł.

Program Infrastruktura i Środowisko dofinansowuje również zakup innego sprzętu wspomagającego poprawę bezpieczeństwa publicznego, wśród którego znajdują się m.in.: nieoznakowane samochody osobowe z videorejestratorami, motocykle na potrzeby szkoleniowe, pojazdy furgon ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, laserowe mierniki prędkości, czy ambulanse ratownictwa medycznego. Zakupiony wysokiej klasy sprzęt z logo Programu Infrastruktura i Środowisko wspomaga ratownictwo poszkodowanych w wypadkach w całym kraju.