Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


03-03-2014

Finał Mistrzostw Polski evolutio! – „Wejdź do gry o przyszłość”

Sześć najlepszych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazjalne z całego kraju, wzięło udział w finale Mistrzostw Polski w edukacyjnej grze planszowej evolutio!, który odbył się 1 marca 2014 r. w Warszawie. Najlepszymi strategami planującymi inwestycje przy wsparciu środków unijnych okazały się zespoły z Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie (województwo wielkopolskie), które zajęły pierwsze trzy miejsca na podium. Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju gra planszowa evolutio! pozwoliła uczniom w atrakcyjny sposób poznać mechanizmy związane z tworzeniem nowych inwestycji i zaplanować kierunek rozwoju Polski.

Finał Mistrzostw Polski

Spośród wszystkich drużyn startujących w eliminacjach regionalnych, do finału zakwalifikowało się sześć z najlepszymi wynikami. Emocjonujące starcie, które trwało 3 godziny rozegrało się między zespołami z trzech szkół: Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mysłowicach. W czasie finału Mistrzostw uczniowie walczyli o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkół.

Pierwsze miejsce oraz tytuł Mistrza Polski w grze evolutio! zajęła grupa „Strategiczni”, zdobywając 19 315 punktów. Na członków zwycięskiej drużyny czekały bilety na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Niebo Kopernika oraz tablety. Drugie miejsce zajęła drużyna „Kolejowi Fani” (19 100 punktów), która wygrała czytniki e-book dla każdego gracza, natomiast zdobywcy trzeciego miejsca – „Zwolennicy UE” z 17 960 punktami – otrzymali mini odtwarzacze multimedialne. Wszystkie drużyny na podium wywodzą się z jednej szkoły – Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie. Do tej placówki trafił cały zestaw nagród przewidzianych dla szkół – laptopy, rzutniki oraz tablicę multimedialną.

Rozgrywki regionalne

Do poprzedzających finał, regionalnych rozgrywek Mistrzostw Polski evolutio!, zakwalifikowało się 30 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski. Każda ze szkół wydelegowała od 6 do 10 sześcioosobowych drużyn. Eliminacje do wielkiego finału, trwające od stycznia do lutego, skupiły w sumie 181 zespołów, czyli aż 1086 graczy. Warunkiem udziału w Mistrzostwach Polski było przesłanie poprawnie wypełnionego formularza dostępnego na fanpage’u Moc Efektów na portalu Facebook. O zakwalifikowaniu do Mistrzostw zadecydowała kolejność zgłoszeń.

Finał Mistrzostw Polski evolutio!

Finał Mistrzostw Polski evolutio!


O Mistrzostwach Polski

Mistrzostwa Polski evolutio! miały charakter edukacyjny i skierowane były przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w wieku od 10 do 16 lat. To grupa, która już obecnie i w przyszłości skorzysta z inwestycji zrealizowanych m.in. z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Podczas rozgrywek uczniowie dowiedzieli się, jak Fundusze Europejskie oddziałują na najważniejsze sektory gospodarki w kraju, a także w jaki sposób zmieniają ich najbliższe otoczenie. Jako gracze wystąpili w rolach inicjatorów i projektantów tych zmian. Dzięki temu mieli możliwość dowiedzieć się, na czym polega odpowiedzialne zarządzanie regionami, od momentu podjęcia decyzji aż do wprowadzenia inwestycji w życie. Gracze przekonali się także, że zgodna współpraca z innymi pomaga efektywnie rozwijać cały kraj, a najlepszym wskaźnikiem powodzenia danej inwestycji jest wysoki poziom zadowolenia jej mieszkańców.

Patroni medialni

Wydarzenie edukacyjne Mistrzostwa Polski evolutio! jest pod patronatem medialnym Grupy Wydawniczej Polska Presse oraz Świat Gier Planszowych.

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska